Az egyik legkedvesebb költőm.^__^
Diósadi Ady Endre (Érmindszent,ma Adyfalva, 1877.-Budapest, 1919.)
Ady Endre a 20. század elején a Nyugat folyóirat és az irodalmi megújulás vezető egyénisége.A magyar politikai újságírás legnagyobb alakja.Költészetének témái az emberi lét minden jelentős területére ki terjednek.Hazafi és forradalmár,példamutató magyar és európai.
A Szilágy megyei Érmindszeren született 1877.november 22-én. Apja gazdálkodó kisnemes,anyja református pap lánya. Adyék a módosabb parasztgazdákhoz hasonlóan éltek.
Ady gimnáziumi tanulmányait Zilahon végezte el.Újságírói képessége korábban megmutatkozott,mint költői tehetsége.Eszményképének a bohém életformát élő,de érzékeny,szabadságszerető Csokonai Vitéz Mihályt vallotta.
Ady életformája nem fért össze az egyetemmel, így a nagyváradi lapnál helyezkedett el.Ady látta, hogy miközben a polgárság jelentős tényező lett,a politikai hatalmat változatlanul a földbirtokosok és a vagyonukat vesztett nemesek tartották kezükben,és gátolták a fejlődést.Újságcikkekben és versekben támadta a feudális viszonyokat s a katolikus főpapság politikai befolyását.Egyik cikkiért perbe is fogták.
1930-ban megismerkedett egy jómódú,Párizsban élő nagyváradi kereskedő feleségével,Brüll Adéllal,akit Lédának nevezett verseiben.Szerelmük 8 évig tartott.Párizsban nemcsak a szépséget,a művészet és az irodalom központját jelentette számára,hanem a forradalmak városát is.Hazánk Párizs mellett a haza siralmas képét nyújtotta neki.
Első két verseskönyve nem keltett jelentős visszhangot.A harmadikkal aratott igazi sikert.Az új versek 1906-ban az "új időknek őj dalai"-t zengte.Hívei és ellenségesi egyaránt érezték, ez egy korszakalkotó mű.Költöi stílusa nem felelt meg a vidéki uraságok és a szolgalelkű hivatalnokok ízlésének.Költészete nemcsak nyugtalan,ideges, hanem hirdeti, hogy fejlődésképtelenné vált a 19.sz-di nemesi kultúra.
1907-ben tovább nővelte sikerét a Vér és arany, viszont ellenkezést váltott ki a maradiak oldalán. A világháború kitöréségig,majdnem minden évben megjelent egy ujabb verses kötete.1908-ban meginduló Nyugat szerkesztői és az írótársak egyaránt Adyt tartották irányadónak az új magyar irodalomban.
Sok támadás érte Adyt a régi Magyarország képviselőinek részéről.Stílusát érthetetlennek tartották,szókimondó hangját slrtőnek és erkölcstelennek.A Népszavában is bírálták:bonyolultnak ítélték stílusát az egyszerű munkásemberek számára.Ady mégis hűségesen írt az újságba,mert nem csak a polgárságot sürgette:polgári rendnél is igazságosabb viszonyokat akart.Afalu népe jobban foglalkoztatta,mint a városi munkások,akiket alig ismert.
1912-ben szakított Lédával.Kiújuló és akkoriban gyógyíthatatlan betegsége (fiatal kora óta vérbajjal küszködött) egyre erősebben gyötörte. 1914-ben kitört a világháború.Ő egyből látta, hogy a világot megosztó ellentétekbe beleroppan az ország. Hazafiazlansággal vádolták ellenfelei. A költő versekben szórt átkot ellenségeire. 1915-ben Ady feleségül vette a nála jóval fiatalabb erdélyi földbirtokos lányt, Boncza Bertát,akit Csinszkának nevezett verseiben.A lány a versei miatt szeretett bele a költőbe.1917-ben Budapestre költözött,az orvosi kezelésre szoruló,nagybeteg költő.Életében megjelent utolsó kötete,a Halottak élén (1918) fájdalmas tiltakozás a háborús tömegmészárlással szemben;bűntudatos vallomás az eltékozolt életről,s a halál előérzetéről.Megbékélés Istennel,akivel korábban sokat perelt.És meghitt vallomás a kései,de igaz szerelemről.
Az 1918-ban megalakuló Vörösmarty Akadémia még az elnökévé választotta.
1919.január 7.-én halt meg.A Magyar Nemzeto Múzeum előcsarnokában ravatalozták fel holttestét és tízezrek kísérték utolsó útjára a Kerepesi temetőbe.Legnagyobb írótársau, Bakits Mihály és Móricz Zsigmond búcsúztatták el.A temetésen jelen volt az értelmiség színe-java.
Stílusa:
Ady jellemző sajátsága a szimbolizmus. A szimbólum jelkép: olyan kép vagy elnevezés, amely homályosan utal efy gonsolatra vagy érzelemre,melyhez valamely közös tulajdonság fűzi.
Ady nagy ember volt. Én nagyon szeretem a verseit és sok verses kötete is a birtokomban van ^__^. Igaz sokszor bús verseket írt és nem volt valami sok "életvidám" verse, de engem megfogtak. Némelyik olyan...mintha csak rólam írta volna.
ÉN ÍRTAM! (8.-kos könyv.de csak a lényege)
|